عربیکا
25
آوریل

خطر کمیباب شدن عربیکا جدی است

عربیکا

 

در دنیای پر رمز و راز گیاه شناسی قهوه هر زمان باید امادگی مواجه با سوپرایز های طبیعت راداشته باشیم .

موضوع از این قرار است که این روز ها در اخباردنیای قهوه خبری بزرگ منتشر شد که برای اهالی این صنعت به شدت جذاب بود .

خبر کشف یک گونه جدید ! که ده ها بود از ان چشم پوشی شده بود
بله درست شنیدید!

حال فکر میکنید چه چیزی این خبر را جذاب میکرد؟!

این که این گونه به شکل اعجاب اوری مقاوم است !

گونه ای استنوفیلیا (Coffea stenophylla)که گمان میشد سالهاست منقرض شده در حقیقت با کشف دوباره اش در حال احیای مجدد است !

سالها تصورات این بود که این گونه از بین رفته است و در طول زمان اطلاعاتی که درباره اش در بانک اطلاعات گیاه شناسان بود کمرنگ و کمرنگ تر میشد !

حال محققان گیاه شناسی خرسند از احیای دوباره ی این گونه هستند چرا که گونه ی عربیکا به دلیل الگوی تغییرات اب و هوایی کره ی زمین هروز در معرض خطر جدی تر قرار میگرد و این موضوع سبب نگرانی بسیاری از اهالی قهوه شده است چرا که کمبود عربیکا در اینده میتواند نبود قهوه با کیفیت را تبدیل به یک نگرانی عمیق کند.

اما احیای این گونه ی در حقیقت وحشی از قهوه به این دلیل که مقاومت در برابر شرایط جوی و دمایی بالای29.9 درجه سانتیگراد را دارد که از عربیکا و ربوستا بالاتر است موجب شگفت زدگی محققان شدو این فاکتور مهم که کیفیت طعمی مشترک با عربیکا دارد این نگرانی هارا کاهش داده و محققان به سرعت شبانه روز در حال تحقیق و توسعه درباره ی احیای هرچه سریعتر این گیاه هستند .

این گیاه حتی در خشکسالی توان مقاومت بالایی دارد که طبق مدل های اماری دانشمندان اعجاب اور است !

قهوه‌ی استنوفیلیا طی یک سال گذشته در آزمایش‌های گوناگونی همچون ارزیابی طعمی امتحان خوبی پس داده است
همچنین این گیاه را می‌توان به عنوان گیاه پیوندی با گیاهان دیگر پیوند زد تا شاخصه های مقاومتی خود را به دیگر گیاهان انتقال دهد .

امروزه محققان در حال کاشت نهال های این گیاه هستند تا به عنوان یک منبع باکیفیت مشابه عربیکا ان را در اینده نه چندان دور به مرحله تولید برسانند .
درپایان علاقمندیم به جمله ی معروف ارون دیویس رییس تحقیقات گیاهان قهوه در مرگز تحقیقاتی رویال انگلستان اشاره کنیم که بسیار در میان اهالی قهوه سرو صدا کرده است او میگوید :
این قهوه طی یک یا دو سال آینده قرار نیست در کافه‌ها یافت شود اما من فکر می‌کنم پنج تا هفت سال دیگر شاهد ورود آن به بازار جهانی به عنوان قهوه‌ای با طعم قوی و ارزشمند خواهیم بود چرا که عربیکا در معرض جدی خطرات اقلیمی قرار دارد و ممکن است به زودی شاهد کمیاب شدنش در بازار های جهانی باشیم

ایا علاقمند هستید این نوع قهوه رو برای امتحان داشته باشیم؟😉