01
مه

چف قهوه

چف قهوه

 1. پوسته خشک شده روی دان قهوه است؛که مانندغلاف درطول مرحله رست (برشته کاری)از دان قهوه جدا میشود،به این مفهوم که چف قهوه در اصل یک محصول به درد نخور است؛وبسیارسبک می باشدو حمل آن آسان است.
  برشته کارطی یک مدت زمان مشخص دستگاه خود را باید از چف هاخالی کند،
  وبه دلیل اینکه علاقه به هدر دادن چیزی وجود ندارد،علاقه مندبه دفع زیاد زباله هانیستیم وقتی میتوان از آن بهره گرفت؛به روش بازیافت.
  وچف قهوه یکی از زباله هایی است که میتوان از آن سودبسیاری برد.
  – درادامه به شما توضیح میدهیم از بازیافت چف قهوه چه چیزی به دست می آید:
  ۱-آیا میتوان مانع ایجاداین زباله شد؟:خیر،مگرباهم تصمیم به نخوردن قهوه بگیریم که مطمعنا این اتفاق نمیوفتد،مگربتوان ژنتیک یک قهوه را اصلاح کنیم که دارای این پوسته نباشد،که این کار فعلا غیرممکن است؛
  ۲-میتوان تولید چف هارا کاهش داد؟اگربتوان اصول برشته کاری را تغییرداد این اتفاق میوفتد.
  ۳-میتوان بازیافت کرد؟بله،میتوان از آن به عنوان محصول دیگر مانند ملزومات تخت خواب هاو وسایل اولیه مرغداری ها یا خانه های چوبی استفاده کرد،
  ۴-استفاده دیگری دارد؟بله،میتوان دربعضی مواقع به عنوان کود استفاده کرد،
  ۵-چرا نابودش نکنیم؟چون علاقمند به ایجاد زباله در طبیعت نیستیم چون دفع چف ها طول می کشد.
  -در ادامه به نحوه بازیافت می پردازیم:
  -برخی از روش های بسیارخوب درحال حاظر برای بازیافت چف هاوجود دارد:
  -به نمونه هایی از آن ها می پردازیم:
  ۱-موادمغذی خاکی(کود):
  مورد علاقه بسیاری از شرکت هاو موردی که مرتباًدر بیشتر نقاط جهان مورد استفاده قرارمیگیرد،وقتی چف ها به صورت کود استفاده میشوند،مواد آلی خوبی میسازند که برای باغ ها بسیارمناسب است.
  وچف هاوقتی به کودهای دیگر اضافه شوند به روندساخته شدن مواد آلی خاک سرعت میدهند چون میزان اکسیده شدن درخاک را افزایش میدهند وباعث میشود خاک مواد مغذی بیشتری را جذب کند.
  ۲-به صورت ریختن پای گیاهان:
  یک روش دیگر استفاده از چف ها این است که،با افزودن چف ها به سطح خاک پای گیاهان رطوبت را حفظ کرده وسلامت عمومی وزیبایی شناسی خاک را بهبود میبخشد.
  اما دراین بخش میخواهیم یک گزینه خلاقانه رابررسی کنیم که هدف آن این است با استفاده از چف هایی که بعداز رست قهوه ایجادمیشود،این زباله را به سوخت وانرژی تبدیل کنیم تا از تاثیرات آن باخبرشویم.
  (راف بریکتر)یک فرد آلمانی است که یک دستگاه ۱۵۵تنی فشرده ساز با ۲۵۰بار برگرم دارد،که از آن برای فشرده سازی باغالب استفاده میکند.

روش:
این دستگاه با استفاده از یک نقاله پیچ که برای بارگیری در حین کاراستفاده میشود،کارفشرده سازی را آغاز میکند،
– ما در این کارگاه یک دستگاه کوچک رست داریم به همین دلیل میزان چف هارا هفته ای یکبارجمع کرده؛واین کار را انجام میدهیم،پس کارما در مقیاس کوچک صورت میگیرد.
– ماهربار نیم کیلو از چف ها را در یک کیسه سیاه جمع میکنیم.
– برای تبدیل چف ها به سوخت مهم است که مقدار رطوبتشان بیشتر از ۱۴درصد نباشد،چون در حین رست رطوبت دان قهوه را چف ها در خودجمع کرده و جدا میشوند،و اکثرا رطوبت چف ها بین ۱۲ تا ۱۳ درصد است‌.
-درمرحله بعد چف ها را به دستگاه وارد کرده ونقاله پیچ فورا آن را گرفته وبه غلتک بریکتر منتقل می کند(بریکترنام این دستگاه فشرده ساز است.)دستگاه بریکتر در اصل یک فشرده ساز خاک اره است،که توسط آن قالب های خاک اره درست میشود.
-چف ها با خاک اره ها در این دستگاه ترکیب می شوند.که ترکیب خاک اره ها با کاه و چف ها ظاهری نرم و صاف دارد که مشخصات به شدت شبیه قطعه های چوبی است. این مراحل با۲۰۶بار فشاری انجام می شود،ودر پایان چف ها که باخاک اره ترکیب شده به صورت غالب های آجری خارج میشوند.
ودر این مرحله نکته قابل توجه عطری است که از قطعات آجری متصاعد میشود،بوی قهوه عطر کاملا مغذی و بوی شیرین کاج قابل توجه است.
وبعداز پایان این مراحل وبا وجود سفارش بسیار از این محصول در مناطق شمال آلمان که در زمستان سرد سیر تر هستند،آن ها را ارسال می کنیم تامورد استفاده سفارش دهندگان قرار گیرد،آن ها از این محصول کاربردی به عنوان سوخت و منبع انرژی یا استفاده در اشیاء چوبی استفاده می کنند.
– ودر پایان:
امروزه این محصول خواهان زیادی در روستاها ومناطق سنتی نشین پیدا کرده،با این روش ها صنعت قهوه را با ربط دادن به صنعت انرژی وچوب پویاتر میکنیم،چون در مقابل تولید زباله بی رویه در طبیعت می ایستیم که امر بسیار مهمی است.
– شاید این سوال در ذهن شما نقش بسته باشد که :
– آیا ما میتوانیم این کار را در مقیاس بزرگتر انجام دهیم؟ ما معتقدیم که بله میتوانیم،اگر چه نسبت خاک اره و چف ها برای تولید انبوه نیاز به آزمایش های بیشتری دارد.
مطمنا یک قطعه آجری که ۱۰۰درصد از پوسته قهوه (چف)ساخته شود عالی خواهدبود،که این یک افتخار فوق العاده بزرگ از این پروژه کوچک ماست.
و در آخربه زودی این قطعات که میتوانند جایگزین خوبی برای مواد کربنی در سراسر آلمان باشد با عطر شیرین قهوه و به صورت استاندارد تولید وعرضه خواهد شد، در حال حاظر ما روند این پروژه را با دانشگاه یورک در کانادا درمیان گذاشته ایم و در مقیاس هایی برای تولید رسمی آن به کمک یک شرکت که این پروژه را خریداری کرده زده ایم،این شرکت معتقد است ارزش اقتصادی این محصول بسیار بالاست تا امروز این نتایج دلگرم کننده بوده وبه زودی نتایج آن را به طور گسترده منتشر میکنیم.
(پایان)